Mis on tselluliit

Tselluliit on nahaaluse rasva ebaühtlane ja pontsakas kogunemine, mis annab nahale iseloomuliku mügariku ja lohukestega välimuse – rahvakeeli tuntud ka kui “apelsinikoore nahk”. Kõige sagedamini esineb tselluliiti reitel, tuharatel, puusadel ja kõhul. See probleem on väga levinud just naiste hulgas (üle 80-90% naistest kogeb tselluliiti mingil määral), olenemata kehakaalust.

Miks tekib tselluliit?

  • Struktuurilised põhjused: Naiste sidekude on võrkvõrgulaadse struktuuri asemel sambakeste kujuline, mis võimaldab rasvarakkudel kergemini väljapoole punnitada. Kui rasvarakud suurenevad või sidekoe kiud (septid) tõmbuvad jäigaks, tekivadki kühmud ja lohukesed naha pinnale.
  • Hormoonid ja geneetika: Östrogeen mängib tselluliidi tekkes rolli – puberteet, rasedus, menopaus võivad tselluliiti esile tuua või süvendada. Geneetiline soodumus määrab, kui tugev sidekude kellelgi on ja kuhu keha rasva salvestab, seega mõned on tselluliidile vastuvõtlikumad.
  • Elustiil: Kuigi tselluliit võib esineda ka saledatel, võib ülekaal ja vähene lihastoonus muuta selle märgatavamaks. Samuti kehv vereringe, vähene liikumine ja ebatervislik toitumine (liigne suhkur, töödeldud toit) võivad olukorda halvendada.

Tselluliidi vähendamise viisid

  • Toitumine ja trenn: Kehakaalu vähendamine (kui on ülekaalu) ja lihaste toonuse parandamine võivad muuta tselluliidi vähem märgatavaks. Regulaarne kardiotreening põletab rasva ja jõutreening tõstab lihast, pinguldades naha aluskudet.
  • Massaaz ja lümfiringe parandamine: Professionaalne tselluliidimassaaž või lümfimassaaž aitab vähendada turset ja parandada verevarustust probleemsetes piirkondades. Meetodid nagu endermoloogia (aparaadihooldus vaakummassaažiga) siluvad ajutiselt nahka ja võivad pikaajalisel kasutusel tselluliidi väljanägemist parandada.
  • Kreemid ja geelid: Turul on kreeme kofeiini, retinooli või teiste ainetega, mis väidetavalt tselluliiti vähendavad. Nende efekt on tavaliselt tagasihoidlik ja ajutine – kofeiin võib veidi nahka pinguldada ja retinool parandada naha tekstuuri, kuid sidekoe struktuuri need oluliselt ei muuda.
  • Aparaatsed protseduurid: Esteetilises meditsiinis on mitmeid ravimeetodeid:
    • Raadiosagedus ja laserravi: Need soojendavad nahaalust kudet, parandades vereringet ja pehmendades sidekoe seoteid, et rasvapadjakesed oleksid siledamad. Samuti stimuleerivad need kollageeni, pinguldades nahka.
    • Lööklaine teraapia: Akustilised lained aitavad lõhustada rasvarakke ja parandada mikrotsirkulatsiooni, mis võib tselluliidi pinda siledamaks muuta.
    • Karboksüteraapia: CO2 gaasi süstimine naha alla parandab vereringet ja võib aidata rasvalagundusprotsesse, vähendades tselluliidiilmingut.
    • Mesoteraapia: Süstides naha alla rasva lõhustavaid ja vereringet parandavaid kokteile võib samuti tselluliidikühme vähendada.
  • Kirurgilised lahendused: On ka invasiivsemaid meetodeid (nt subtsisioon, kus spetsiaalse nõelaga lõigatakse läbi tselluliidi sidekoelised kinnitused) või isegi rasvaimu kombineerituna nahaaluse sidekoe vabastamisega. Need on pigem raskemate juhtude tarbeks.

Tselluliidi ennetus ja hooldus

  • Püsiv hooldus: Tselluliidil ei ole imerohtu, tihti vajab see püsivat mitmetahulist lähenemist. Regulaarne liikumine, tasakaalustatud toitumine ja piisav veejoomine on baas. Lisaks võivad pidev mõõdukas massaaž ja nahka toniseerivad kreemid aidata hoida nahka paremas seisukorras.
  • Hoia vereringet aktiivsena: Väldi pikka aega istumist või seismist ühes asendis – liikumine hoiab vere- ja lümfivoolu käigus. Kontrastdušš (vaheldumisi soe ja jahe vesi) jalgadel võib samuti veidi toonust tõsta.

Kui tselluliit valmistab Sulle meelehärmi ja soovid siledamat nahka, aitavad meie spetsialistid valida sobivaima ravi.
Broneeri aeg karboksüteraapiasse või lipolüüsi süstideks – muudame koos sinu naha ja vormi taas ühtlasemaks ning enesetunde paremaks.