Kuiv peanahk on sageli ketendav, kiskuv ja sügelev – sarnaselt kuivale nahale mujal kehal puudub peanahal piisav niiskus ja loomulik rasu. Tundlik peanahk reageerib kergesti ärritusele: võib punetada, kipitada või sügeleda uute hooldustoodete, ilmamuutuste või isegi stressi mõjul. Tihti esineb kuivus ja tundlikkus koos, põhjustades kõõma taolist valget ketendust ning ebamugavust.

Kuiva ja tundliku peanaha põhjused

  • Liigne pesu ja karmid tooted: Sage juuste pesemine agressiivsete šampoonidega eemaldab peanaha loomuliku kaitsekihi. Sulfaate või alkoholi sisaldavad tooted võivad nahka kuivatada ja ärritada.
  • Ilmastik: Külm talveõhk ja madal õhuniiskus (ning siseruumide küte) imevad nahast niiskust. Peanahk pole erand – talvel täheldavad paljud suuremat kuivust ja sügelust.
  • Nahahädad: Seborroiline dermatiit (rasunäärmete talitlushäire) võib mõnikord hoopis kuiva kõõmana avalduda – nahk ketendab, kuid on samas põletikuline ja punetav. Psoriaas peanahal põhjustab samuti paksu ketendust ja punetust. Need vajavad eriravi.
  • Allergiad ja tundlikkus: Mõni inimene on tundlik juuksevärvide, -lakkide või muude toodete koostisosade suhtes (nt lõhnaained). See võib tekitada kontaktdermatiiti – peanahk on punane ja kihelev pärast toote kasutamist.

Kuidas hooldada kuiva ja tundlikku peanahka

  • Õrn šampoon: Vali sulfaadivaba, lõhnaainetevaba šampoon, mis on mõeldud kuivale või tundlikule peanahale. Otsi koostisaineid nagu aaloe, kaeraekstrakt, pantenool või teepuuõli (rahustab sügelust, on kergelt antiseptiline). Vältida kuuma vett pea pesemisel – kasuta leiget.
  • Pesemise sagedus: Proovi pesta juukseid harvem, kui võimalik (nt ülepäeviti või iga paari päeva tagant). See aitab peanahal taastada loomulikke õlisid. Kuivšampooniga saab vajadusel värskendada soengut pesukordade vahel.
  • Niisutavad peanahamaskid: Kasuta kord nädalas peanahale mõeldud niisutavat maski või õlihooldust. Näiteks kookosõli, jojobaõli või argaaniaõli sissehõõrumine peanahka tund enne pesu võib aidata ketendust vähendada ja nahka pehmendada. On ka valmis peanaha seerumeid, mis leevendavad sügelust ja kuivust.

Tundliku peanaha erijuhud

  • Kõõm vs kuiv kõõm: Kui ketendus on õline ja kollakas ning kaasneb põletik (punetus, rasused kollakad koorikud), võib tegu olla seborröaga. Sel juhul aitavad apteegi spetsiaalsed kõõmavastased šampoonid (tsinkpüritioon, seleendisulfiid, ketokonasool). Kui ketendus on valge ja peen ning nahk lihtsalt kuiv, siis pigem niisutav hooldus, mitte tugev kõõmashampoon.
  • Allergilise reaktsiooni kahtlus: Kui peanahk hakkas järsult sügelema/punetama pärast uue toote kasutust, lõpeta selle toote kasutamine. Ärritus võiks taanduda paari päevaga. Vajadusel kasuta apteegi hüdrokortisooni kreemi (kui nahk on väga ärritunud, ettevaatlikult ja lühiajaliselt) või pöördu arsti poole.
  • Dermatoloogiline abi: Kui kodused võtted ei aita ja peanahk on jätkuvalt väga häiritud (tugev kõõm, püsiv punetus, laigud), on mõistlik külastada dermatoloogi. Võib vaja minna retseptiravimeid või põhjalikumat analüüsi (näiteks seeninfektsiooni välistamiseks).

Peanaha heaolu hoidmine

  • Tervis seestpoolt: Joo piisavalt vett ja tarbi oomega-3-rasvhappeid (rasvane kala, lina- või kalamaksaõli) – need toetavad naha niiskustaset ja võivad vähendada kuivust. B-vitamiinid ja tsink on olulised naha ning juuste terviseks.
  • Lõõgastus: Stress võib süvendada nii sügelust kui ketendust (stressis suureneb põletikuline foon kehas). Seega püüa leida lõõgastumisviise – hea uni, jooga, meditatsioon – mis mõjuvad hästi ka nahale.

Kui sind vaevab pidevalt sügelev, ketendav või valulikult tundlik peanahk tule konsultatsioonile või broneeri karboksüteraapia juustele. lLeiame viisi, kuidas peanahk oleks taas terve ning tasakaalus.