Rasuse naha tunnused
Rasuse naha puhul toodavad rasunäärmed liigset rasu (sebumit). Tulemuseks on läikiv nahapind, eriti T-tsoonis (otsaesine, nina, lõug), laienenud poorid ja kalduvus aknele ning mustpeadele. Meik kipub rasusel nahal kiiresti “hajuma” või läikima hakkama. Kuigi rasune nahk püsib vananedes kauem nooruslik (kortse tekib hiljem), on nooremas eas ebapuhas nahk tihti tülikas.
Miks nahk on rasune?
- Hormonaalne mõjutus: Puberteet ja noorukiiga vallandavad hormoonide tõusu, mis stimuleerivad rasunäärmeid. Samuti võivad hormonaalsed muutused hilisemas elus (nt enne menstruatsiooni) rasueritust ajutiselt tõsta.
- Geneetika: Rasune nahk võib olla pärilik tunnus – kui vanematel on rasune nahatüüp, on tõenäolisem ka lapsel. See tähendab, et rasunäärmed on geneetiliselt aktiivsemad.
- Vale hooldus: Paradoksaalselt võib nahka üleliia kuivatavate toodetega pesemine anda tagasilöögi – nahk hakkab kompenseerimiseks veel rohkem rasu tootma. Seega agressiivne puhastus võib rasusust hoopis suurendada.
- Toitumine ja stress: Mõned uuringud viitavad, et kõrge glükeemilise koormusega toit (kiired süsivesikud, suhkur) võib soodustada rasueritust. Samuti võib stress mõjutada hormoone ja seega rasunäärmete tööd.
Kuidas rasust nahka hooldada?
- Õige puhastus: Pese nägu kaks korda päevas geelja puhastiga, mis eemaldab üleliigse rasu, kuid on õrn (sisaldab näiteks salitsüülhapet, teepuuõli vms). Vältida tuleks tugeva alkoholiga toonikuid, mis küll hetkeks rasu kaotavad, aga kuivatavad liigselt.
- Niisutamine: Ka rasune nahk vajab niisutust. Kasuta kerge koostisega, õlivaba niisutajat (geelkreemid sobivad hästi). See aitab nahal tasakaalus püsida ja võib paradoksaalselt vähendada liigset läiget, sest nahk ei tunne vajadust kompenseerida kuivust.
- Matistavad abivahendid: Päeva jooksul saab läiget kontrolli all hoida rasuimavate paberitega (blotting paper) või matistava puudriga. Need eemaldavad üleliigse läike, ummistamata poore.
- Nädalane hooldus: Tee 1-2 korda nädalas savimaski – savi imab rasu ja puhastab poore sügavuti. Samuti võib korrapärane kerge koorimine (keemiline või ensümaatiline) aidata vältida ummistusi.
Professionaalsed lahendused rasusele nahale
- Dermatoloogiline nõustamine: Kui rasusus viib pideva akneni, võib nahaarst soovitada ravimeid nagu paiksed retinoidid (reguleerivad naharakkude uuenemist ja rasu), või raskemal juhul väikese annusena isotretinoiini kuuri rasutootmise vähendamiseks.
- Kliinilised hooldused: Keemilised koorimised salitsüül- või glükoolhappega vähendavad rasu ja hoiavad poorid puhtad. Ka HydraFacial või teised meditsiinilised puhastavad hooldused imevad pooridest rasu ja mustuse välja, jättes naha puhtamaks ja vähem läikivaks.
Mida vältida rasuse naha puhul
- Liigne meik: Paksu kihi jumestuskreemiga püüdmine läiget kontrollida võib ummistada poorid. Kasuta kergemat, mittekomeedogeenset jumestust.
- Karedad koorijad igal päeval: Iga päev teralise skrubiga pesemine ärritab nahka. Piisab korra-kaks nädalas õrnast koorimisest.
Kui võitled pidevalt läikiva naha ja vistrikega, on olemas lahendused. Broneeri konsultatsioon, et saada personaalsed soovitused rasuse naha taltsutamiseks – aitame sul saavutada puhtama ja matima jume, säilitades samas naha tervise.