Skip to main content
Botuliintoksiini, mis on rahvakeeles tuntud kui botox, kasutatakse mitmesugustel eesmärkidel. Esteetilise meditsiini õde Agve Kask selgitab lahti mõned levinumad müüdid, mis on hakanud selle protseduuri kohta levima.

Olen märganud, et mõned arvavad, et botox on ainult vanematele inimestele. Tegelikult, kuigi paljud alustavad botoxi kasutamist vanemaealisena, kasutavad ka nooremad inimesed seda ennetava meetmena, et vältida kortsude teket. Botox on kõige tõhusam dünaamilistele kortsudele, mis tekivad lihaste liikumise tõttu, näiteks otsmikul või silmade ümber.

Üks levinumaid müüte, mida oma töös sageli kuulen, on see, et botox muudab näo ilmetuks. Tahan teid rahustada – kui botuliintoksiini süstimist tehakse õigesti ja mõõdukas koguses, säilitab inimene loomuliku välimuse ja suudab teha kõiki näoilmeid. Probleemid ilmnevad tavaliselt vaid liigse või valesti paigutatud botuliintoksiini korral.

Teine müüt, mida soovin kummutada, on see, et botoxi süstimise lõpetamisel tekivad veelgi sügavamad kortsud. Tegelikult, kui botuliintoksiini mõju kaob, naaseb teie nahk lihtsalt algse välimuse juurde. Kortsud ei muutu sügavamaks kui enne botoxi kasutamist.

Kuigi te võite kodus peegli ees märgata kortsusid ja häirivaid piirkondi, soovitan alati konsulteerida kvalifitseeritud spetsialistiga, kel on põhjalikud teadmised näolihaste anatoomiast.

Kortsude ja joonte tuvastamiseks soovitan teil proovida järgmisi liigutusi:

  • Kortsutage kulmu, et näha, kas kulmudevahelisel alal on vertikaalsed jooned.
  • Tõstke kulme, et näha, kas laubal on horisontaalsed kriimud.
  • Naeratage laialt, et näha silmade ümbruses naerukortse.

Need lihtsad harjutused aitavad teil ja ka minul paremini mõista, millised piirkonnad teie näos võiksid botuliintoksiini ravist kasu saada.

Oma töös näen sageli, et botuliintoksiini süstimist kaalutakse esteetilistel eesmärkidel, kui ilmnevad näolihaste liikumisest tingitud kortsud. Näiteks kulmudevahelised kortsud ehk “kurjusekorts”, silma ümbruse naerukurrud ehk “kanavarbad” või lauba horisontaalsed kortsud. Need on põhjused, miks see protseduur on nii populaarseks muutunud.

Soovitan botuliintoksiini kasutamist kaaluda eelkõige dünaamiliste kortsude puhul. Need on kortsud, mis tekivad näoilmete ja liigutustega. Kui märkate, et näoilmet tehes tekivad teie näole jooned, võib see olla teile sobiv lahendus. Samuti võib see aidata püsivate kortsude puhul, mis jäävad paika ka siis, kui teie nägu on lõdvestunud.

Pean siiski mainima, et botox ei pruugi olla nii tõhus sügavate ja püsivate kortsude korral, mis ei ole seotud lihasaktiivsusega. Samas, kui korts on piisavalt sügav, et see teile muret valmistab ja on seotud lihasaktiivsusega, siis botuliintoksiin kindlasti silub seda. Kuigi botox on populaarne kortsude raviks, tuleb meeles pidada, et mitte kõik kortsud ei sobi botoxi raviks. Lisaks on oluline teada, et botuliintoksiini tulemused on ajutised ja toime kestab tavaliselt 3–6 kuud.

Olen märganud, et mõned arvavad, et botox on ainult vanematele inimestele. Tegelikult, kuigi paljud alustavad botoxi kasutamist vanemaealisena, kasutavad ka nooremad inimesed seda ennetava meetmena, et vältida kortsude teket. Botox on kõige tõhusam dünaamilistele kortsudele, mis tekivad lihaste liikumise tõttu, näiteks otsmikul või silmade ümber.

Enne protseduuri soovitan vältida verevedeldajaid ja alkoholi. Need võivad suurendada verejooksu riski, seega on hea vältida alkoholi tarbimist vähemalt 24 tundi enne süstimist. Ka mõned toidulisandid, nagu E-vitamiin ja kalaõli, võivad mõjutada vere hüübimist. Soovitan vältida paar päeva enne süstimist ka solaariumi ja intensiivset päikese käes viibimist.

Pärast protseduuri soovitan vältida intensiivset treeningut, aeroobikat ja alkoholi tarbimist samal päeval. Samuti tasub olla ettevaatlik kuumusega. Vältige kuumade vannide, saunade, kuuma duši kasutamist ja intensiivset päikese käes viibimist vähemalt 72 tunni jooksul. Soovitan ka hoiduda teistest näohooldustest, tavaliselt soovitan 2-nädalast pausi. Botuliintoksiini toime kestab tavaliselt 3–6 kuud. Mõned minu patsientidest teevad protseduuri korra aastas, teised kaks korda aastas – see on väga individuaalne ja sõltub mitmest erinevast tegurist.

Lõpetuseks tahan teile südamele panna, et botox on valik, mitte kohustus. See on üks vahenditest meie iluarsenalis, mis aitab esile tõsta ja säilitada loomulikku ilu, kuid see pole ainus tee enesekindluse ja värskuse saavutamiseks. Nagu kõigi valikute puhul, on oluline teha informeeritud otsuseid. Kui kaalute botoxi tegemist, veenduge, et teete seda enda jaoks, ja valige usaldusväärne spetsialist, kes aitab teil saavutada soovitud tulemuse. Minu kui meditsiiniõe arvates väärime me kõik tunda end oma parimas versioonis, olgu see siis botoxi abil või ilma. Teie nägu, teie valik – minu roll on tagada, et see valik oleks tehtud teadlikult ja ohutult.